مقالات

انتخاب عطر مناسب

انتخاب عطر

عطرها می‌توانند برند شما در موقعیت‌های مختلف باشند. از این رو انتخاب عطر همیشگی مطابق سلیقه فرد، چالش مهمی است که هر کس تجربه آن را داشته است. وجود هزاران رایحه با نت‌های مختلف، خرید عطر را برای خانم‌ها و آقایان دشوارتر می‌کند. از طرفی فاکتورهای مختلفی وجود دارد که علاوه بر سلیقه شخصی، در انتخاب عطر باید در نظر داشته باشید؛ از روحیات و خصوصیات روانشناسی شما گرفته تا نوع پوست‌تان و موقعیتی که می‌خواهید از عطر استفاده کنید، همه و همه بر انتخاب مناسب‌ترین نوع آن موثر هستند. قبل از آن که به تاثیر ویژگی‌های روانشناختی افراد در انتخاب عطر مناسب برای خانمها و آقایان بپردازیم، ابتدا لازم است اطلاعاتی در مورد انواع رایحه‌ها و نت‌های مختلف داشته باشید. دانستن این اطلاعات از راهنمای انتخاب عطر و ادکلن، چند قدمی شما را به انتخاب عطر موردعلاقه‌تان، نزدیک‌تر می‌کند.

رایحه کدام عطر را بیشتر می‌پسندید؟

اولین مرحله در راهنمای انتخاب ادکلن، شناخت انواع رایحه‌هاست. به طور خلاصه، رایحه‌ها در چهار گروه اصلی گلی، چوبی، شرقی و خنک دسته‌بندی می‌شوند. هر کدام از این دسته‌های اصلی، چند زیرگروه هم دارند. در واقع اگر به هرکدام از این دسته‌های اصلی علاقه مند باشید، زیرگروه‌های آن هم برای شما خوشایند و انتخاب عطر هر کدام از این رایحه‌ها به سلیقه شما نزدیک‌تر خواهد بود. بعد از این که متوجه شدید رایحه کدام دسته را می‌پسندید، از فروشنده بخواهید ترجیحا عطرهایی با همان طیف رایحه را به شما معرفی کند (هنگام خرید اینترنتی هم توضیحات محصول را به دقت بخوانید).

رایحه‌های گلی

معمولا عطرهایی که رایحه گلی دارند، مورد پسند خانم‌هاست و در راهنمای انتخاب عطر برای بانوان توصیه می‌شود؛ چرا که رایحه شیرین و رمانتیکی دارند. در فرمولاسیون این نوع عطرها رایحه یک یا چند گل به کار رفته است. زیرگروه‌های رایحه‌های گلی عبارتند از:

 • میوه‌ای: با بوی شیرین، خوردنی و استوایی مانند هلو، گلابی و سیب؛
 • گلی: بوی گل‌های تازه چیده شده مانند رز و سوسن؛
 • گل ملایم: بوی ملایم، پودری و شیرین مانند کرمی؛
 • گل شرقی: رایحه گل با نت ادویه‌جات.

رایحه‌های چوبی

رایحه‌های چوبی یا جنگلی ترکیبی از رایحه چوب و خزه هستند و رایحه گرم و اغواکننده‌ای دارند. این رایحه‌ها برای مهمانی‌های شب مناسب‌ترند و اکثرا خانم‌ها انتخاب عطر خود را از این گروه انجام می‌دهند. زیرگروه‌های این دسته عبارتند از:

 • چوبی: رایحه‌های معطر مانند چوب سدر، چوب صندل و چوب درخت وتیور؛
 • چوب خزه گرفته: رایحه‌های شیرین و ملایم مانند بلوط و عنبر؛
 • چوب خشک: بوی دودی که با رایحه‌های چرمی ترکیب شده است.

انواع رایحه ها

رایحه‌های شرقی

ترکیب رایحه‌های خاکی و رایحه‌های حیوانی مانند مشک و عنبر، رایحه‌های شرقی را می‌سازد. این نوع رایحه‌ها گرم و شیرین هستند و معمولا (نه همیشه) در ساخت عطرهای زنانه از این رایحه استفاده می‌شود. زیرگروه‌های رایحه‌های شرقی عبارتند از:

 • شرقی: رایحه‌های گرم و شیرین مانند دارچین، وانیل و مشک؛
 • شرقی ملایم: رایحه‌های ملایم گل‌ها در ترکیب با ادویه‌جات گرم؛
 • چوبی شرقی: رایحه‌های خاکی مانند نعناع هندی و چوب صندل در ترکیب با بوهای شیرین و ادویه‌ای.

رایحه‌های خنک

با وجود اینکه در فرمولاسیون این رایحه‌ها ترکیبات مصنوعی به کار رفته، این عطرها یادآور رایحه‌های طبیعی نابی مانند عطر هوای اقیانوس هستند. انتخاب عطر مناسب برای آقایان از این دسته رایحه برای مصاحبه‌های شغلی و ملاقات‌های رسمی نشان از سلیقه خوب شما دارد.

 • رایحه‌های نافذ: بوی گیاهان تازه چیده شده با ترکیب رایحه اسطوخودوس یا چوب؛
 • مرکبات: رایحه تند و خوشبوی ترنج یا نارنگی؛
 • دریایی: رایحه دریا یا باران؛
 • گیاهان: بوی خوش چمن تازه چیده شده یا برگ‌های له شده.

کدام عطر با پوست شما سازگار است؟

اما صرف کشف علاقه، منجر به انتخاب عطر مناسب شما نخواهد شد. چیزی که بیشتر از علاقه اهمیت دارد، انتخاب عطر سازگار با نوع پوست شماست. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بوی عطر دوست‌تان را پسندیدید، اما وقتی خودتان استفاده کرده‌اید بوی متفاوتی را شنیدید که بعضا نامطبوع بوده است! واقعیت این است که یک عطر، بر روی پوست‌های متفاوت، رایحه‌های مختلفی دارد. بنابراین لازم است قبل از خرید عطر، ابتدا مشخص کنید که پوست شما چرب است یا خشک؟

انتخاب عطر با توجه به نوع پوست

اگر دائما روی پوست صورت‌تان چربی جمع می‌شود و معمولا ظاهر براقی دارد، به احتمال زیاد پوست چربی دارید. از سوی دیگر اگر به طور معمول احساس کشیدگی در پوست صورت‌تان دارید و بعضا درگیر پوسته پوسته شدن آن هستید، پوست شما خشک است. یک آزمایش ساده برای تشخیص نوع پوست، این است که به مدت 24 ساعت از کرم مرطوب کننده استفاده نکنید. اگر بعد از این مدت زمان، پوست شما دچار خشکی نشد، قطعا پوست شما چرب یا مختلط است.

انتخاب عطر مناسب پوست‌های چرب

به طور کلی انواع عطرها بر روی این نوع پوست‌ها ماندگاری بیشتر هنگام عطر زدن دارند. اگر پوست چربی دارید، توجه داشته باشید که نباید مقدار زیادی از عطر را روی پوست‌تان اسپری کنید؛ چرا که در این صورت بوی آن بسیار شدید و ناخوشایند خواهد شد. بهترین گزینه برای شما، انتخاب عطرهایی است که رایحه گل و گیاه و مرکبات دارند.

انتخاب عطر مناسب پوست‌های خشک

از آنجایی که ماندگاری عطر بر این نوع پوست‌ها کم است، بهتر است این افراد از عطرهای قوی‌تری استفاده کنند. روش‌های متفاوتی برای افزایش ماندگاری عطر بر روی پوست وجود دارد که در مقاله دیگری به آن می‌پردازیم. برای افراد با پوست خشک، معمولا رایحه‌های مُشکی، چوبی و یا نت‌های معطر و سنگین‌تر گلی گزینه‌های بهتری هستند زیرا قدرت این نت‌های خاص باعث می‌شود رایحه برای مدت طولانی‌تری روی پوست بماند.

چه عطری مناسب سن شماست؟

معمولا هر عطری، برای استفاده گروه‌ سنی خاصی تولید می‌شود. با این حال هر کسی می‌تواند از عطر مورد علاقه‌ا‌ش استفاده کند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اما به طور کلی اکثر صاحب نظران عطر شناسی، بر این نکته اتفاق نظر دارند که انتخاب عطر با رایحه‌های سبک، شیرین، میوه‌ای و گلی برای دخترهای کم سن و سال و خانم‌هایی که می‌خواهند جوان‌تر به نظر برسند، اولویت دارد. از طرفی عطرهایی که رایحه‌های سنگین گلی و پودری دارند انتخاب اغلب خانم‌های مسن‌ است. بر این اساس رایحه‌ها در سه گروه طبقه بندی می‌شوند:

انتخاب عطر مناسب سن نوجوانان

عطرهای مخصوص نوجوانان معمولا رایحه‌ای شیرین و میوه‌ای دارد. در واقع نوجوانان اغلب ترجیح می‌دهند از این عطرها استفاده کنند؛ اما در مواردی –که خیلی هم رایج نیست- ممکن است مردان و زنان بزرگسال عطرهای میوه‌ای را انتخاب کنند. از منظر عطرشناسی، این رایحه‌ها برای سنین 30-15 سال مناسب است.

انتخاب عطر مناسب سن بزرگسالان

پیداکردن عطر برای این گروه سنی، معمولا راحت‌تر است. عطرهای مخصوص بزرگسالان حاوی رایحه‌ای از یک نوع اقیانوسی خنک یا گیاه خوشبو با ترکیب چوبی هستند. این عطرها برای سنین 55-27 سال مناسب است.

انتخاب عطر مناسب سن افراد مسن

تحقیقات نشان داده که بسیاری از مردان و زنان بزرگسال هم به این نوع عطرها علاقه دارند. رایحه عطرهای مناسب افراد مسن‌تر عموما عود، چوب صندل، عنبر، بلوط و مواردی از این قبیل است. این دسته، انتخاب کسانی است که 45 سال یا بیشتر سن دارند.

در موقعیت‌های مختلف بهتر است از کدام عطر استفاده کنید؟

بعضی از افراد، به انتخاب یک عطر و استفاده همیشگی از آن علاقه دارند؛ با این حال هر موقعیتی، عطر مختص آن موقعیت را می‌طلبد. چرا که عطرها در ناخودآگاه افرادی که با آن‌ها سروکار دارید، تاثیر می‌گذارد. بنابراین با توجه به انواع مختلف روابط‌تان با دیگران، بهتر است عطری که مثلا در محل کار استفاده می‌کنید، با عطر مهمانی‌تان متفاوت باشد. برای مثال عطری که برای محل کار استفاده می‌کنید، باید صمیمی و ملایم باشد. افراد با این نوع رایحه‌ها، ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و حس راحتی بیشتری با شما خواهند داشت.

انتخاب عطر با توجه موقعیت

برای مهمانی‌ها هم با توجه به نوع و محل برگزاری آن، باید نوع عطر خود را انتخاب کنید. برای مهمانی‌های رسمی عطرهای تلخ و گرم انتخاب مناسبی هستند. از طرفی برای دورهمی‌های دوستانه و مهمانی‌های معمول خانوادگی توصیه می‌شود که از عطرهای ملایم و خنک استفاده کنید. اما اگر همین مهمانی‌ها در فضای باز برگزار می‌شوند، ترجیحا از عطرهای گرم و تلخ استفاده کنید؛ زیرا فضای باز رایحه آن را ملایم خواهد کرد.

عطر مناسب شخصیت شما کدام است؟

هر عطری حس و حال مخصوص به خودش را دارد. در واقع این رایحه‌های دلپذیر، علاوه بر خوشبو ساختن شما بیانگر تیپ شخصیتی و حال و هوای درون‌تان هم هستند. بنابراین نوع شخصیت و خلق و خوی شما، فاکتور دیگری است که باید در انتخاب ادکلن و خرید عطر مناسب لحاظ کنید.

شخصیت‌ رومانتیک و زنانه

برای افرادی که شخصیت آرام، زنانه و رومانتیکی دارند، معمولا عطرهایی با رایحه گلی مانند سوسن، مگنولیا، رز، یاس و مریم گزینه‌های مناسبی هستند.

شخصیت‌ خشن و مردانه

برای این شخصیت‌ها، عطرهایی با رایحه ادویه‌جات یا چوبی مناسب است؛ مانند مشک، عنبر، چوب صندل، زنجبیل، فلفل سیاه، عود، نعناع هندی و به طور کلی عطرهایی که رایحه تندی دارند.

شخصیت‌ شاد، پرانرژی و جوان

این افراد بهتر است از رایحه‌های میوه‌ای استفاده کنند؛ زیرا رایحه میوه‌ای در مقایسه با رایحه گلی یا چوبی عطرهای قوی‌تری هستند. همچنین عطرهای چوبی و شیرین گزینه مناسبی برای کسانی است که همیشه خوش بین هستند و دوست دارند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

شخصیت‌ غیررسمی و ورزشی

افراد در موقعیت‌های غیررسمی و ورزشی باید عطری را انتخاب کنند که رایحه آرامش بخش و باطراوتی داشته باشد؛ مانند رایحه چمن تازه چیده شده و یا هوای اول صبح. این عطرها برای زنان و مردانی که همیشه بشاش و خوشرو هستند، مناسب است. همچنین این افراد می‌توانند از رایحه‌هایی مانند برگ پیچک، رزین معطر تلخ و هندوانه استفاده کنند. این عطرها همچنین برای کسانی که دوست ندارند مرکز توجه باشند مناسب است؛ زیرا رایحه بسیار ملایم و جذابی دارد.

شخصیت محکم و کمالگرا

کسانی که به سبک لباس پوشیدن خود اهمیت زیادی می‌دهند که کاملا عالی و بی‌نقص باشد، در دسته کمالگراها قرار دارند. برای این افراد که به جزئیات بسیار توجه می‌کنند، بهترین عطر، رایحه ترکیبی نعناع تازه است. همچنین افراد با انواع شخصیت‌های کمالگرا، می‌توانند از عطرهایی با رایحه میوه و گل‌ها استفاده کنند. عطرهای چرمی هم بیشتر توسط شخصیت‌های قوی و محکم استفاده می‌شود؛ زیرا این نوع عطرها حس آرامش و اعتماد به نفس را به طرف مقابل القا می‌کنند.

سخن آخر

انتخاب عطر مناسب، همیشه کار آسانی نیست. چه بخواهید برای خودتان عطری بخرید و چه برای دیگری، بهتر است مواردی را در نظر داشته باشید. در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم. با این حال ممکن است شما هم در زمره افرادی باشید که با نظر  Pierre Aulas، مشاور بویایی کمپانی Thierry Mugler، موافق هستند: «هر فردی آزاد است هر آنچه را که دوست دارد، انتخاب کند».

سوالات متداول درمورد راهنمای کامل انتخاب عطر و ادکلن مناسب خانم ها و آقایان

آیا عطر تاریخ انقضا دارد؟

بله؛ به مرور زمان ترکیبات عطر و ادکلن‌ها اکسیداسیون پیدا کرده و رنگ و بوی عطر تغییر می‌کند. این تغییر ترکیبات شیمیایی، ممکن است باعث تحریک پوست و واکنش‌های آلرژیک شود. عطرها دو تاریخ انقضا دارند؛ یکی از زمان تولید (معمولا به مدت 3 تا 5 سال) و دیگری از زمان اولین استفاده (معمولا از 12 تا 24 ماه و گاه بیشتر). البته انقضای تاریخ مصرف عطر، به موارد دیگری مانند ترکیبات آن و نحوه نگهداری از عطر هم بستگی دارد. به طور کلی عطرهایی که روغن‌های گیاهی دارند، بیشتر در معرض فساد هستند و در مقابل عطرهایی با اسانس‌های چرب ماندگاری بیشتری دارند.چطور بفهمیم عطر اصل است؟

توجه داشته باشید که صرف ماندگاری بالای عطر، نشان از اصل بودن آن نیست. برای تشخیص اصل بودن عطر و ادکلن باید فاکتورهای زیادی از جمله بسته بندی عطر، شیشه عطر، کیفیت و حتی نوشته‌های روی جعبه را بررسی کنید. در مقاله دیگری مفصلا به نحوه تشخیص عطر اصل از تقلبی پرداخته‌ایم؛ با این حال به یاد داشته باشید مطمئن‌ترین راه، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. چگونه عطر انتخاب کنیم؟

ابتدا با توجه به راهنمایی که در این مقاله برای شما تهیه کردیم، رایحه مورد علاقه‌تان را تشخیص دهید. علاوه بر مواردی که گفته شد، فصل سال و دمای هوا هم در انتخاب ادکلن مناسب موثر است؛ به این منظور در فصول گرم سال از رایحه‌های خنک و تند و در پاییز و زمستان از رایحه‌های ملایم و گرم استفاده کنید. بعد از انتخاب رایحه، آن را روی نبض‌تان تست کنید و از فروشگاه خارج شوید تا ماندگاری و کیفیت عطر را پس از گذشت مدتی مورد ارزیابی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *